Bilgisayar Uzmanlık Ltd.Şti. İstanbul 1987 Ana Sayfa   Program İndir   Özel Program   Hesaplarımız   İnsan Kaynakları   Destek & SSS   İletişim  

EFES Üretim Planlama Tanıtım Broşürü 3/4

   
Satış Siparişi ve Satın Alma Siparişi «  Önceki broşür Sonraki broşür »  Stok Kontrol2    
   
EFES Üretim Planlama programı üçüncü broşüründe stok kontrolün ilk üç raporu tanıtılmaktadır. 1) stok mevcutları 2) stok hareket raporu 3) özet stok hareket raporu. Programda stok denildiğinde ürün, yarı ürün, ham madde, malzeme ve benzerleri kastedilmektedir. Şimdi stok raporlarını görelim.

 
EFES Üretim Planlama programın şimdi bedava indirin ve 21 gün ücretsiz kullanmaya hemen başlayın. Nasıl kullanacağınız programda resimlerle gösteriliyor. Çok kolay. İstediğiniz kadar basit veya istediğiniz kadar detaylı olarak, kendi üretim planlamanızı kendiniz yapın.

1) Stok Mevcutları

Stok mevcutları raporu seçilen tarihe kadar, depo giriş ve depo çıkış fişlerine göre, stokların son mevcut durumlarını gösterir. İstenirse belli gruptaki stokların mevcut listesi alınabildiği gibi tüm stokların da listesi alınabilir. Depo çıkış fişi ile rezerve olarak ayrılan stoklar veya giden konsinye(emanet) olarak bir başka yere gönderilen stoklar da bu listede görülür.

Negatif stoklar: Normalde depoda olmayan yani girişi yapılmamış bir stok çıkışı yapılmaz. Ama depo giriş kayıtlarının unutulması veya hatalı yapılması gibi nedenlerle, depoda fiziksel olarak var olmakla beraber bilgisayar kayıtlarında mevcudu eksi olan stoklara rastlanır. Bu tür stokların izlenip bilgisayara kayıtlarının tamamlanması için rapor alınırken 'Mevcut durumu: Sadece mevcudu eksi olanlar' seçimi ile alınır.  Ekrana gelen rapordaki istenilen stok satırı çift tıklanarak o stoğun hareketleri incelenir. Aşağıdaki resimde diğer seçim parametreleri görülmektedir.

2) Stok Hareket Raporu

Bir stok ne zaman, nereden, ne kadar gelmiş, fiyatı neymiş ve nereye ne kadar, kaç paradan gitmiş tüm hareketlerini gösteren rapordur. Rapor bir stoğun tüm firmalarla hareketlerini gösterdiği gibi, seçile bir müşteri veya tedarikçi hareketlerini de gösterir. Aşağıdaki resimde bu durum ayrıntıları ile görülmektedir.

 

3) Stok Hareket Raporu Özet

Bu rapor, her bir stoğun toplam giriş ve toplam çıkış miktarlarını ve aradaki farkı bir satırda özet olarak gösterir. Rapor depo giriş ve depo çıkış fişlerinden derlenerek hazırlanır. Aşağıdaki resim raporu ve hangi parametreleri seçerek alınacağını göstermektedir. Parametreler değiştirilerek bir çok amaca yönelik rapor elde edilmiş olur. Aşağıdaki resimde yeşil daire içinde gösterildiği gibi, yardım düğmesi tıklandığında rapora ait açıklayıcı bilgiler ekrana gelir. Böylece program kullanıcısı istediği an rapor hakkında bilgilendirme notlarını okuyup öğrenebilir.

Satış Siparişi ve Satın Alma Siparişi « Önceki broşür          Sonraki broşür » Stok Kontrol2
 
EFES Üretim Planlama programın şimdi bedava indirin ve 21 gün ücretsiz kullanmaya hemen başlayın. Nasıl kullanacağınız programda resimlerle gösteriliyor. Çok kolay. İstediğiniz kadar basit veya istediğiniz kadar detaylı olarak, kendi üretim planlamanızı kendiniz yapın.
  
  
Güncelleme tarihi: 17/07/2010